Niels Kvale har haft flere forskellige roller i DR's udlandsredaktion, både som reporter, redaktør og senest korrespondent. Nu bliver han ansat som redaktionens udlandschef.
Det skriver dr.dk i en pressemeddelelse.
Ifølge DR's nyhedschef, Thomas Falbe, får DR derved en chef med et stærkt kendskab til både DR og sit fagområde.
"Niels står for en stærk udlandsfaglighed på et tidspunkt i verdenshistorien, hvor omverdenen er tiltagende uforudsigelig og af samme grund af afgørende vigtighed for et lille land som Danmark. Han skal være med til at sikre, at DR ser verden med begge øjne, så brugerne oplever, at de med vores udlandsdækning får troværdige, upartiske, væsentlige og relevante nyheder," siger han.
Niels Kvales opgave bliver blandt andet at styrke EU-dækningen i DR.
"Derudover bliver dækningen af et valgår i et splittet USA en stor og meget vigtig opgave for os. Det er et år, der indledes med en rigsret, der deler vandene og yderligere polariserer et i forvejen alt andet end forenet USA," siger Niels Kvale.
Niels Kvale afløser Johan Engbo i stillingen, der i november blev ansat som vært på TV 2 News.
Indsigt
Lars Eskesen80 årI dag
Fhv. formand, Nordea Invest, fhv. direktør, SDS, fhv. formand, Danmarks Sparekasseforening, fhv. næstformand, Arken
Jacob Pinborg57 årI dag
Partner, EU- og konkurrenceretsadvokat, Kammeradvokaten
Lars-Christian Brask63 årI dag
Folketingsmedlem (LA), 4. næstformand, Folketingets Præsidium, næstformand for Udenrigspolitisk Nævn og formand for Nordisk Råd
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde








































