Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Paula Larrain

Efter 20 års stramninger i udlændingepolitikken er der sprækker og murren i krogene

Foto: Emilie Lærke/Ritzau Scanpix
17. oktober 2022 kl. 17.06

Det skulle ikke blive til endnu et udlændingevalg. Men så kom 20-årige Mariam Karim på banen med sin historie i DR.

Hun er sosu-studerende, gravid i syvende måned, har boet i Danmark, siden hun kom hertil som barn, og er nu udvist til hjemlandet Syrien. Hendes forældre og søskende må godt blive her, men hun skal forlade sin mand, sin uddannelse og sin familie, fordi hendes opholdsgrundlag er forsvundet.

Hun er en af de mange unge, syriske kvinder, der bliver ramt af nye opholdsregler i det såkaldte paradigmeskifte, som blev vedtaget under VLAK-regeringen, og som er blevet opretholdt af S-regeringen.
Men stramningerne er gået for vidt, lyder det nu fra borgerlig fløj. Og det er selve regeringschefen bag paradigmeskiftet, Lars Løkke Rasmussen (M), der leder an.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026