Bliv abonnent
Annonce
Om  
Nanna W. Gotfredsen
Rosa Eriksen
Henrik Frandsen

Efter Karin Liltorps exit: Moderaterne fordeler ordførerskaber

Karin Liltorp er den fjerde i rækken af Moderaternes folketingsmedlemmer, der melder sig ud af partiet, og dermed har partiet i dag 12 medlemmer tilbage i Folketinget.
Karin Liltorp er den fjerde i rækken af Moderaternes folketingsmedlemmer, der melder sig ud af partiet, og dermed har partiet i dag 12 medlemmer tilbage i Folketinget.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
14. marts 2025 kl. 11.00

En ordførerkabale er gået op hos Moderaterne.

Det drejer sig om de ordførerskaber, som Karin Liltorp efterlod sig, efter hun meldte sig ud af partiet og ind i Alternativet.

{{toplink}}
Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026