Europaudvalget klager til Folketingets formand: Få timer til at levere et EU-mandat er ikke nok

14. juni 2022 kl. 05.00
BRUXELLES: Med en vigtig folkeafstemning på programmet var sidste uge voldsom travl for danske EU-politikere. For dem, der sidder i Folketingets Europaudvalg, blev det dog ikke bedre af, at de blev bedt om at hastebehandle flere tunge EU-sager.
Regeringen bad i tre forskellige sager om velsignelse til sin forhandlingsposition i EU med et døgn eller mindres varsel. I et enkelt eksempel fik EU-politikerne få timer til at vende tommelfingeren op eller ned til det danske mandat.
Det er ikke tilfredsstillende, mener udvalgets formand, Eva Kjer Hansen (V).
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang







































