Folkeskolereform kan blive en gyser

9. december 2012 kl. 23.15
Det var på mange måder bemærkelsesværdigt, så enige de blå og røde uddannelsesordførere var, da de i fredags forlod det første forhandlingsmøde med børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S).
Temaet var den kommende folkeskolereform - eller “løft af folkeskolen”, som regeringen konsekvent kalder den. Og ordførerne i forligskredsen, der dækker over de tre regeringspartier, Venstre, De Konservative og Dansk Folkeparti, var gennemgående positive, da de efterfølgende blev interviewet af de ventende journalister.
“Der er gode takter i udspillet, og jeg er positiv,” lød det fra Dansk Folkepartis børne- og undervisningsordfører Alex Ahrendtsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden





































