Da Charlotte Bagge Hansen blev valgt ind i Folketinget for Moderaterne, lovede hun sig selv én ting.
Hun ville kun beholde begge sine hverv som henholdsvis folketingsmedlem og kommunalbestyrelsesmedlem, hvis hun kunne vedligeholde begge til et 12-tal.
Det kan ikke lade sig gøre, har hun nu måtte sande.
Derfor forlader hun kommunalbestyrelsen i Vordingborg.
”I dag er en mærkelig dag. Og egentlig også lidt vemodig. Jeg har efter grundige overvejelser valgt at udtræde af kommunalbestyrelsen i Vordingborg,” skriver hun.
Hun håber på, at hendes vælgere vil forstå, at hun hellere vil lægge sine kræfter på Christiansborg, og at Vordingborg fortjener en person, der kan give jobbet den tid og de ressourcer, som byrådsarbejdet kræver, lyder det.
I Folketinget er Charlotte Bagge Hansen erhvervsordfører, fødevareordfører og miljøordfører. Ved siden af driver hun detailbutikken Moshroom.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også






































