
I sidste uge delte Trumps tidligere stabschef nogle tanker, der er værd at studere nærmere, inden Marco Rubio onsdag mødes med Vivian Motzfeldt og Lars Løkke Rasmussen i Washington.
Den danske og grønlandske regering satser lige nu på at mobilisere de europæiske Nato-lande. Med dem i ryggen vil man synliggøre for Trump – og det øvrige politiske miljø i Washington – at et magtovergreb på Grønland vil have tunge konsekvenser for USA; måske endda føre til Natos endeligt, som statsminister Mette Frederiksen sagde i sidste uge.
Store dele af Europa er bragt i stresstilstand, mens Trump, beruset af magten, synes ubekymret. Et abnormt krav fra den amerikanske præsident har igen skabt et kaos, hvori Trump aner gevinst.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet


































