Hver sjette overvejer kryds ved liste Ø

Enhedslistens udfordring er, at de kommer til at larme mere, end der egentlig er bund i.
Johannes Andersen
De risikerer at bliver for højtråbende - især hvis de ikke får noget ud af det. Det kan få nogle vælgere til at tænke, at de så lige så godt kan stemme på SF.
Samfunds- og valgforsker, AAU
Hører Enhedslisten til blandt de partier, du vil overveje at stemme på ved næste folketingsvalg?
Først stormede partiet frem ved valget i efteråret, og på årsmødet i weekenden kunne de delegerede både fejre stigende opbakning i meningsmålinger og rekordstort medlemsantal.
I dag overvejer hver sjette dansker at sætte sit kryds ved Liste Ø til næste valg. Det viser en ny meningsmåling, som A&B Analyse har foretaget for Altinget.dk.
I undersøgelsen svarer 17,5 procent af den samlede vælgermasse, at Enhedslisten er blandt de partier, de overvejer at stemme på ved et Folketingsvalg.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang





































