
BRUXELLES: Tidligere på måneden var udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) til nytårsreception i Bruxelles hos partigruppen Renew, der samler Europa-Parlamentets liberale partier. Her sidder Venstre og Radikale sammen med blandt andre den franske præsidents EU-politikere (som dog ikke vil kaldes liberale, fordi det er tæt på at være et fyord i fransk politisk kontekst – men det er en anden historie).
Besøget var kort – meget kort. Ministeren havde et fly, han skulle nå.
Efterfølgende var læsningen i Renew-toppen dog klart, at det var en tilnærmelse fra Løkkes side, og at Moderaterne med sikkerhed ville placere sine partisoldater hos dem, hvis de får fisket stemmer nok til næste forårs europaparlamentsvalg til at sende nogen til Strasbourg og Bruxelles.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen vil lade mandaternes logik tale
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen



































