
BRUXELLES: Tidligere på måneden var udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) til nytårsreception i Bruxelles hos partigruppen Renew, der samler Europa-Parlamentets liberale partier. Her sidder Venstre og Radikale sammen med blandt andre den franske præsidents EU-politikere (som dog ikke vil kaldes liberale, fordi det er tæt på at være et fyord i fransk politisk kontekst – men det er en anden historie).
Besøget var kort – meget kort. Ministeren havde et fly, han skulle nå.
Efterfølgende var læsningen i Renew-toppen dog klart, at det var en tilnærmelse fra Løkkes side, og at Moderaterne med sikkerhed ville placere sine partisoldater hos dem, hvis de får fisket stemmer nok til næste forårs europaparlamentsvalg til at sende nogen til Strasbourg og Bruxelles.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Helle Ib: Derfor kan Løkkes nye drama ende i selvmål og destruktion
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"







































