Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Erik Holstein

På én uge har Mette Frederiksen faktisk scoret fire flotte mål

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
17. december 2025 kl. 05.00

Det er set før, at regeringsledere har haft større succes ude end hjemme. Men sjældent har kontrasten været større end den, statsminister Mette Frederiksen (S) oplever i disse uger. 

Socialdemokratiets meningsmålinger sætter den ene bundrekord efter den anden, statsministerens personlige popularitet er næsten lige så ringe som Lars Løkke Rasmussens (M) – og gamle Arne er på vej ud af døren.

Men uden for landets grænser er billedet et helt andet: I den europæiske liga har Mette Frederiksen scoret fire flotte mål i løbet af bare en uge.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026