Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jørgen Kjergaard Madsen

Ny formand for Danske Advokater

21. september 2018 kl. 14.09

Danske Advokater har valgt Jørgen Kjergaard Madsen som ny formand for advokaternes brancheorganisation, Danske Advokater.

Det oplyser brancheorganisationen. 

Til daglig rådgiver advokaternes nye førstemand en række danske og internationale virksomheder i advokatfirmaet Kromann Reumert, hvor han er partner. 

"Jeg er meget glad for den opbakning og tillid, som advokatbranchen har vist mig. Branchens faglighed, uafhængighed og samfundsansvar ligger mig meget på sinde, ligesom det er vigtigt for mig, at vi som advokater står vagt om retssikkerheden," siger Jørgen Kjergaard Madsen i en pressemeddelelse.

Kjergaard Madsen er uddannet jurist fra Aarhus Universitet og har en HD i finansiering og kreditvæsen. 

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026