Paludan vender tilbage til Folkemødet og overvejer at afbryde åbningstale

Sidste år forhindrede et politiforbud Rasmus Paludan i at deltage i Folkemødet på Bornholm. I år bliver det anderledes.
For når Folkemødet i næste uge løber af stablen, får Stram Kurs-stifteren ligesom alle andre fri adgang til de mange debatter og events, der afholdes i Allinges gader.
Det bekræfter både han og Bornholms Politi til Altinget. Ifølge begge parter skyldes det et ændret trusselsbillede mod Rasmus Paludans person.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Christiansborg fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også





































