Risbjerg: Rød føring udhules

Liberal Alliance har vist overraskende fremgang i løbet af valgkampen frem til 5,1 pct. i den seneste måling.
Søren Risbjerg Thomsen
Professor og valgforsker
Nyt Risbjerg-snit (til 11/9)
| Parti | Pct. Mand. | Ændr. ift. sidste snit (7/9) |
| S | 25,7 45 | +0,5 +1 |
| R | 9,5 17 | +0,2 +1 |
| K | 5,5 10 | -0,7 -1 |
| SF | 10,4 18 | -0,9 -2 |
| LA | 5,1 9 | +0,4 +1 |
| KD | 0,8 0 | +0,1 |
| DF | 12,3 22 | +0,1 |
| V | 24,0 43 | +0,5 +1 |
| Ø | 6,4 11 | -0,4 -1 |
| Rød blok | 52,0 91 | -0,5 -1 |
| Blå blok | 47,8 84 | +0,5 +1 |
Af Søren Risbjerg Thomsen,
Professor, Altinget.dk's valgekspert
Siden valgkampens start er tilslutningen til rød blok i gennemsnittet af meningsmålinger langsomt sivet fra 53,2 pct. forud for valgets udskrivelse til 52,0 i seneste gennemsnit af målinger frem til den 11. september. Dette er i sig selv ingen trussel for udsigten til rødt flertal, men kan naturligvis blive det, hvis udviklen forstærkes i valgkampens sidste dage.
Inden for rød blok har der været markante og ensartede ændringer med fremgang for Radikale og Enhedslisten til henholdsvis 9,5 og 6,4 pct. og tilbagegang for Socialdemokratiet og SF til henholdsvis 25,7 og 10,4 pct.
Den stærke fremgang for fløjene i den røde blok kan give et noget kaotisk indtryk af, hvilken politik en regering med rød opbakning kan få realiseret og dermed skade den samlede tilslutning til rød blok.
- Socialdemokratiet fik ekstra mandat i EU ved at købe stemmer fra Alternativet
- Blå partier klar til forbud efter afsløring af Socialdemokratiets køb af stemmer fra Alternativet
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen































