Om
Maria Durhuus
Louise Mehnke
Fie Hækkerup
Louise MehnkeSocialdemokratiet får ny ældreordfører under Fie Hækkerups barsel

19. marts 2024 kl. 15.42
Det bliver Maria Durhuus, der afløser Fie Hækkerup som ældreordfører for Socialdemokratiet, imens hun er på barsel.
Det oplyser Socialdemokratiet til Altinget.
Fie Hækkerups plads i Folketinget besættes under hendes barsel af Louise Mehnke, der sidder i byrådet i Fredensborg Kommune.
Maria Durhuus blev ved folketingsvalget 2022 valgt for Socialdemokratiet i Københavns Omegns Storkreds. Hun fik 2.616 personlige stemmer.
Den nye ældreordfører blev uddannet sygeplejerske i København i 2006 og fik i 2008 specialuddannelse i psykiatrisk sygepleje.
Læs også
Omtalte personer
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet






































