Bliv abonnent
Annonce

Spildte kræfter i anden potens

27. maj 2011 kl. 11.15

Foto:
Foto:

De analyser Henrik Dahl så gavmildt stillede til rådighed for venstrefløjens toppolitikere var af meget skiftende kvalitet. Hvis S og SF op til 2001 havde fulgt hans råd og var sprunget ud som jubeleuropæere, var nederlaget til Dansk Folkeparti ikke blevet "stort". Det var blevet gigantisk.

Erik Holstein
Journalist og forfatter

 

Missionen er lykkedes, hvis man måler efter spaltemillimeter.

Forsider, massive overskrifter, lange interviews, righoldige anmeldelser, det er høsten af sociolog og debattør Henrik Dahls nye bog "Spildte kræfter". Desværre er der ikke noget forhold mellem den kvantitative succes og kvaliteten af indholdet.

Den enorme medieopmærksomhed skyldes naturligvis Henrik Dahls ikke særlig sofistikerede karaktermord på S-formand Helle Thorning-Schmidt. Og okay, lad os tage det først, selvom det mest ligner et stunt for at hype bogen maksimalt.

Forfatterens dræbende karakteristik af Thorning baserer sig på, at manden har siddet i et par studiekredse med hende. For fem - ti år siden. Alene det burde mane til en vis forsigtighed.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026