Mette Frederiksen
Volodymyr Zelenskyj
Pedro SánchezStatsministeren besøger præsident Zelenskyj i Kyiv

Mette Frederiksen besøger i dag, 21. april, Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i Kyiv.
De skal blandt andet diskutere situationen i Ukraine, yderligere dansk støtte til Ukraine i forbindelse med den russiske invasion og retsforfølgelsen af krigsforbrydelser.
Det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse.
"Jeg ser frem til mødet med Zelenskyy, hvor mit budskab vil være, at Danmark fortsætter med at hjælpe Ukraine. Vesten står sammen om at støtte det ukrainske folk," udtaler Mette Frederiksen.
29. marts talte den ukrainske præsident til Folketinget via et direkte videolink. Her opfordrede han Danmark til at støtte Ukraine yderligere. Den mulighed skal han nu diskutere med Mette Frederiksen.
Ved mødet deltager også Spaniens premierminister Pedro Sánchez.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen


































