Statsministeriet var involveret i valg af medlemmer til omstridt udvalg om aktiv dødshjælp

Peter Ingemann Nielsen
EU-korrespondent
Karl Emil Frost
Journalist og redaktør
Kasper Frandsen
Nyhedsredaktør
Foruden Indenrigs- og Sundhedsministeriet var særligt Statsministeriet involveret, da regeringen skulle udpege medlemmer til det stærkt omdiskuterede udvalg om aktiv dødshjælp.
Det viser en såkaldt aktliste over intern kommunikation i regeringen vedrørende sagen. Listen kommer fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet, som står for at betjene 'Udvalget for en mere værdig død'.
Anmodningen om aktindsigt i selve dokumenterne er blevet afvist. Men det fremgår af aktlisten, at sagen blandt andet var i Koordinationsudvalget, hvor regeringens vigtigste sager bliver drøftet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde






































