Statsministeriets elforbrug eksploderet
Statsministeriet går i aktion mod sit øgede elforbrug. Samarbejde med DONG Energy skal vende en uheldig udvikling i de historiske bygninger på Christiansborg, skriver bladet El & Energi, der udgives af Dansk Energi, der er brancheorganisation for danske elselskaber.
Statsministeriet har øget sit elforbrug med 13 pct. i 2007. En samlet stigning på 20 pct. de seneste to år kommer bag på ministeriet. Statsministeriets elforbrug har før været i politisk søgelys, efter en kraftig stigning i det samlede energiforbrug i Anders Fogh Rasmussens (V) første år som statsminister. Fra 2001 til 2003 steg elforbruget i Prins Jørgens Gård, hvor Statsministeriet ligger, med over 25 pct. Det gav anledning til spørgsmål i Folketinget og til etablering af en særskilt elmåler for Statsministeriets egne lokaler.
Administrationschef Torben Andersen, Statsministeriet, lover at skride ind:
"Selv om vi bor i en særlig bygning, så ser det ud til, at vi kan gøre en del ved belysningen - med elsparepærer og bevægelsesfølere - uden at det går for meget ud over den historiske atmosfære og de repræsentative hensyn. Vi er også i gang med at udstyre alle kontorer med elspareskinner for at reducere standby-forbruget, sætte urstyring på kopimaskiner og printere, og vi støtter Elsparefondens vejledninger, når vi foretager indløb."
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang






































