
21. november 2025 kl. 14.30
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Dansk Folkeparti har i næsten hele sin 30-årige levetid haft det småvanskeligt med kommunalvalg.
Det er reelt en lidt overset præstation, at DF ved valget tirsdag høstede seks procent på landsplan og dermed øgede sin tilslutning med 50 procent i forhold til det seneste kommunalvalg, hvor partiet blev halveret og den daværende formand, Kristian Thulesen Dahl, meddelte sin afgang.
Danmarksdemokraterne er som nyt parti stormet ind i byrådene, i modsætning til Lars Løkke Rasmussens Moderaterne, der med kun seks pladser rundt i landet har fået noget at tænke over.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
Nyhedsoverblik
Altinget-snittet









































