
Danmarks første kvindelige forsvarsminister og tidligere direktør i Danske Havne Gitte Lillelund Bech (V) har opsagt sin stilling som direktør for markeder i Dansk Erhverv.
Det oplyser hun på LinkedIn.
"Det har været en spændende tid med dygtige kolleger og medarbejdere og en organisation, der bistår medlemmerne 24/7. Jeg kan dog mærke, at jeg skal noget andet," skriver Bech, der før sin tid i Dansk Erhverv har været direktør og partner i kommunikationsvirksomheden Advice.
I sine 13 år i Folketinget sad Gitte Lillelund Bech blandt andet Skatteudvalget, Erhvervs, Vækst- og Eksportudvalget, Udvalget for Udlændinge og Integrationspolitik samt Forsvarsudvalget. Herudover var hun stedfortræder for Lars Løkke Rasmussen (M) i Det Udenrigspolitiske Nævn.
Det meddeles ikke, hvad Gitte Lillelund Bech skal i fremtiden.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde







































