Fra 1. oktober er der en ny mand i spidsen for kommunikation og public affairs hos Novo Nordisk Danmark. Virksomheden har nemlig ansat Thomas Bille Winkel som ny Senior Communications and Public Affairs Manager.
Det oplyser Thomas Bille Winkel til Altinget.
I sin nye stilling skal Thomas Bille Winkel være med til at styrke selskabets kommunikationsarbejde, og det er da også en erfaren herre, der er blevet ansat.
Thomas Bille Winkel har 19 års erfaring fra Slotsholmen, hvor han var anerkendt som en særdeles driftssikker pressechef gennem fem år i Sundheds- og Ældreministeriet og senere særlig rådgiver for innovationsminister Sophie Løhde (V).
Desuden tæller Thomas Bille Winkels CV også ansættelser i blandt andet Integrationsministeriet, Justitsministeriet og Boligministeriet. Senest har Thomas Bille Winkel været ansat som pressechef for Danske Spil.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang








































