Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Karen Dich

Derfor er unges læsehad politikernes egen skyld

I Folkeskolen røg bøgerne ud, da skærmene kom ind. Skolebiblioteker blev beskåret og lukket, og det var ikke længere end prioritet at fremme børns læselyst og få dem til at fordybe sig i en bog, skriver Karen Dich.
I Folkeskolen røg bøgerne ud, da skærmene kom ind. Skolebiblioteker blev beskåret og lukket, og det var ikke længere end prioritet at fremme børns læselyst og få dem til at fordybe sig i en bog, skriver Karen Dich.Foto: Simon Skipper/Ritzau Scanpix
4. februar 2025 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

I dag tales der meget om 'læsekrisen' blandt unge.

I Politiken tales der om decideret "læsehad", og i Berlingske kunne en professor i dansk litteratur fra Københavns Universitet fortælle, at man har måttet fjerne Pelle Erobreren fra pensum, fordi de unge ikke kan læse så lang en bog.

Forklaringerne har været talrige; skærme, sociale medier og forældrene har oftest fået tildelt ansvaret. Men sandheden er, at de unge blot har læst skriften på væggen.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026