Usikker fremtid for Socialdemokratiet
Af Søren Risbjerg ThomsenFaktisk er ændringerne siden september de mindste fra måned til måned siden sidste valg.
Søren Risbjerg Thomsen
Professor, Altinget.dks valgekspert
Professor, Altinget.dks valgekspert
Indtil Ritzau bragte målingen fra Catinét søndag den 30. oktober, var Socialdemokratiet på vej op i samtlige meningsmålinger for oktober.
Da SF modsat havde tilbagegang i samtlige oktobermålinger, kunne denne udvikling tolkes som en følge af Socialdemokratiets seneste venstredrejning i retning af en mere social bevidst politik.
Ritzau udlægger imidlertid den stærke tilbagegang for Socialdemokratiet på næsten fire procent i Catinét-målingen som en følge af striden om integrations-forliget. Det er dog værd at bemærke, at Megafon-målingen for TV 2, som også blev gennemført efter partiet valgte at stå uden for integrationsforliget, ikke viser den samme tilbagegang for S, men i stedet den samme tendens som de øvrige oktobermålinger med fremgang for S og tilbagegang for SF.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde






































