Vælgerne: Løkke klarede COP15 dårligere end Hedegaard
21. december 2009 kl. 20.09
De danske vælgere vender tommefingeren nedad, når det gælder klima-topmødets resultat.
Næsten halvdelen er utilfredse med Københavner-erklæringen, mens kun knap ni pct. er tilfredse, viser en lynmåling, som Rambøll/Analyse Danmark har foretaget for Jyllands-Posten umiddelbart efter COP15's afslutning i weekenden.
Samtidig synes kun hver tredje af de adspurgte, at Lars Løkke Rasmussen (V) har klaret sin opgave som formand for klima-topmødet tilfredsstillende, mens hele 65 pct. derimod er tilfredse med tidligere klimaminister Connie Hedegaards (K) indsats.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Christiansborg fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også





































