Finans Danmark har udpeget Claus Horsted som ny seniorrådgiver hos interesseorganisationens public affairs-område. Han kommer senest fra en lignende stilling hos Radius Kommunikation. Her har Claus Horsted gennem halvandet år rådgivet virksomheder og organisationer inden for public affairs, kampagner og strategisk kommunikation.
Det skriver sn.dk.
Claus Horsted har en mangeårig karriere hos partiet Venstre bag sig. Han var først mellem 2003 og 2005 landsformand for Venstres Ungdom og fra 2007 ansat i en stilling som politisk sekretær i Venstres Landsorganisation. Fra 2010 indtil 2016 var Claus Horsted ansat som partiets kampagnechef.
”Ansættelsen af en stærk profil som Claus Horsted understreger, hvor vigtigt vi mener, det er fortsat at udbygge vores arbejde med politisk interessevaretagelse og øge dialogen med vores omverden,” udtaler underdirektør med ansvar for Public Affairs i Finans Danmark, Mads Rørvig ifølge sn.dk.
Indsigt
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"





































