19. februar 2015 kl. 16.04
Formand i Venstres Ungdom Jens Husted Andersen er pr. 15. januar tiltrådt som projektleder i Holm Kommunikation. Han er uddannet i statskundskab fra Aarhus Universitet og sidder desuden i styrelsen for Dansk Ungdoms Fællesråd.
Samtidig ansættes 31-årige Torben Holm i en konsulentstilling. Han har siddet i ledelsen for SFU og kommer fra en stiling som kommunikationskonsulent i Red Barnet Ungdom.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang








































