Bliv abonnent
Annonce
Om  
Per Jan Larsen

Ny chef på vingerne for Flyverhjemmeværnet

9. januar 2017 kl. 17.01

Flyverhjemmeværnet skal fra 15. januar have ny chef, og valget er faldet på Oberst Per Jan Larsen, skriver Hjemmeværnet på deres hjemmeside. 

Den kommende chef kommer fra en stilling som chef for koordinationsdivisionen i Hjemmeværnskommando og har tidligere haft stillinger som afdelingschef i Forsvarskommandoen, forsvarsattaché i Washington og skolechef i Flyvevåbnet.

Per Jan Larsen har tegnet kontrakt for tre år, og han glæder sig til at videreføre den udvikling, som Flyverhjemmeværnet er inde i.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026