Om
Jesper Elkjær Øland
Niddal El-Jabri
Jesper Elkjær Øland
Niddal El-JabriTidligere højskoleforstander får lederstilling i Mino Danmark
6. maj 2020 kl. 12.39
Efter ti års arbejde med at stable Roskilde Festival Højskole på benene, stoppede Jesper Elkjær Øland sidste år som forstander på højskolen.
Nu er han blevet ansat i en stilling som sekretariatsleder i Mino Danmark. Det skriver interesseorganisationen i en pressemeddelelse.
"Ved at have sikret os en stor erfaring i skikkelse af Jesper Elkjær Øland, tager Mino Danmark endnu et stort skridt i vores bestræbelser på at operere professionelt og troværdigt som organisation," siger Mino Danmarks direktør, Niddal El-Jabri, i meddelelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger

































