
Der er meget på spil, når verdens ledere, organisationer, aktivister, fonde og investorer mødes til FN’s klimakonference.
Ti år efter Parisaftalen bakser man stadig med de samme grundlæggende udfordringer: Temperaturen stiger, klimaforandringerne ødelægger i stigende grad folks levevilkår, og der mangler penge til at løse problemerne.
I år finder mødet sted i Brasilien i byen Belém ved Amazonflodens delta, 160 km syd for Ækvator.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling


































