Bliv abonnent
Annonce

Centrale aktører om ny indsamlingslov: Ønsker ikke ret til at hente oplysninger om indsamlere fra banker og revisorer

Det kan være svært at afsløre svindel med indsamlinger, som i dag ofte foregår digitalt. Men både ISOBRO og Dansk Erhverv mener ikke, at Indsamlingsnævnet skal have ret til at hente oplysninger fra banker, revisorer osv. for at komme det til livs - hensynet til retssikkerhed vejer tungere, mener de. 
Det kan være svært at afsløre svindel med indsamlinger, som i dag ofte foregår digitalt. Men både ISOBRO og Dansk Erhverv mener ikke, at Indsamlingsnævnet skal have ret til at hente oplysninger fra banker, revisorer osv. for at komme det til livs - hensynet til retssikkerhed vejer tungere, mener de. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
30. august 2022 kl. 05.55

Hvis Indsamlingsnævnet har mistanke om indsamlingsfusk, hvidvask eller terrorfinansiering, skal nævnet kunne hente oplysninger om indsamler direkte hos for eksempel banker eller revisorer.

Det lægger regeringen op til i et forslag til ændring af indsamlingsloven, som netop har været i høring. 

Men to af de centrale aktører på området – nemlig Indsamlingsorganisationernes Brancheorganisation, ISOBRO og Dansk Erhverv, som desuden huser Civilsamfundets Brancheforening, mener det er for vidtgående beføjelser. Begge organisationer er desuden repræsenteret i Indsamlingsnævnet. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026