Michael Christensen blev ved Dansk Kiropraktor Forenings generalforsamling 13. november valgt som formand uden modkandidater.
Det oplyser Dansk Kiropraktor Forening.
Han overtog posten fra Lone Kousgaard Jørgensen, der har været formand i de seneste otte år. Heraf har Michael Christensen har været næstformand i de seneste seks år.
"Dansk Kiropraktor Forening skal være en større faktor i dansk sundhedspolitik. Vi skal turde mere, ville mere og gøre mere! Vi skal være mere offensive politisk og i medierne og vi skal ikke være bange for at få kritik eller blive skudt i skoene, at vi ikke er gode nok," udtalte han i forbindelse med valget.
Michael Christensen driver en klinik i Silkeborg. Privat er han gift med Lisbet Due Christensen, der også er kiropraktor, og de har sammen to børn på henholdvis otte og ti år, skriver foreningen.
Konstitueringen er udskudt til december, hvor der også vælges en ny næstformand.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl


























