
1. maj 2023 kl. 17.00
Peter Fischer-Møller gik på pension fra bispeembedet i Roskilde i 2022, men indtager nu formandsstolen i Dansk Missionsråd.
Det skriver kirkefællesskabet i en pressemeddelelse.
”Det er en ære at blive spurgt, om jeg vil engagere mig i Dansk Missionsråd, og det er en opgave jeg ser frem til at løse sammen med den øvrige bestyrelse, sekretariatet og medlemsorganisationerne. Fra mit perspektiv er en af hovedopgaverne for Dansk Missionsråd kontinuerligt at facilitere en fælles refleksion over, hvad mission er,” udtaler Fischer-Møller i pressemeddelelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling


































