DF vil ikke afvise besparelser på foreningslivet

3. oktober 2017 kl. 04.50
Ordningen bliver udhulet, efterhånden som der er flere og flere, der søger på den. Derfor kunne det godt være, at der var behov for at justere på, hvilken målgruppe der kan søge på puljen.
Dennis Flydtkjær
Skatteordfører (DF)
Selvom Dansk Folkeparti afviser at afskaffe foreningers momsrefusion, er man stadig åben over for at spare penge på ordningen.
Sådan lyder meldingen fra Dansk Folkeparti forud for forhandlingerne, der starter i den nærmeste fremtid.
"Det ville være tosset at mødes, hvis man på forhånd sagde, at det ikke kunne komme på tale at finde nogle penge," siger Dennis Flydtkjær.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling

































