Ekspertudvalg skal give bud på bedre vilkår for demokratiske virksomheder

6. december 2020 kl. 16.00
Et ekspertudvalg skal undersøge forholdene for at stifte og drive demokratiske virksomheder i Danmark. Det har regeringen sammen med Radikale, SF, Enhedslisten og Alternativet besluttet i forbindelse med indgåelsen af finansloven for 2021.
Udvalget skal sammenligne vilkårene for demokratiske virksomheder med de mere kendte, konventionelle virksomhedstyper og belyse, hvilke barrierer der står i vejen for at stifte og drive demokratiske virksomheder.
Nedsættelsen af ekspertudvalget glæder SF’s erhvervsordfører, Lisbeth Bech-Nielsen, som kalder det en kæphest at få gødet jorden for flere demokratiske virksomheder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling

































