Fængslet danskers ny kampagneleder: Vi vil skabe et massivt pres for frigivelse

I 11 år har han siddet fængslet for at bruge sin ytringsfrihed under Det Arabiske Forår, og i 11 år har hans familie kæmpet for at få ham løsladt.
Abdulhadi al-Khawaja er stærkt svækket efter fysisk, psykisk og seksuel tortur, han har brug for lægehjælp og rehabilitering, og alle i Danmark er enige om, at han skal løslades. Alligevel sidder den danske statsborger stadig fængslet under kummerlige kår i Bahrain.
I forsommeren modtog han Martin Ennals Award, en internationalt anerkendt menneskeretspris, for sin kamp for menneskerettigheder. Derfor vil familien nu skabe fornyet fokus på sagen i samarbejde med Sara Katrine Brandt, der har taget orlov fra sit job som politisk rådgiver i Globalt Fokus for at lede kampagnen for al-Khawajas løsladelse.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger

































