Fond skubber på for at gøre kunstig intelligens til en folkesag

350 repræsentativt udvalgte borgere skal give deres besyv med i en kommende folkehøring om kunstig intelligens. Bag initiativet står TrygFonden, som gennem flere måneder har været i dialog med Digitaliserings- og Ligestillingsministeriet om at skrue højere op for lyden af almindelige menneskers holdninger, når man taler om potentialer og faldgruber ved brugen af kunstig intelligens.
Digitaliserings- og ligestillingsminister Marie Bjerre (V) deltager selv i folkehøringen, som finder sted på Hotel Nyborg strand den første weekend i februar. Her vil hun dele regeringens syn på kunstig intelligens og de perspektiver, hun selv ser i den nye teknologi.
”Folkehøringen er en oplagt lejlighed til at have en fælles dialog om, hvad kunstig intelligens betyder for os alle sammen, og jeg glæder mig til at lytte til danskerne,” siger Marie Bjerre i forbindelse med lanceringen af initiativet.
Folkehøringen er en oplagt lejlighed til at have en fælles dialog om, hvad kunstig intelligens betyder for os alle sammen
Marie Bjerre (V)
Digitaliserings- og ligestillingsminister
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Foreningsleder: Giv alle danskere fri på grundlovsdag
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”
























