Peter Horne ZartsdahlIngeniører Uden Grænser henter ny generalsekretær
Ingeniører Uden Grænser har valgt Peter Horne Zartsdahl som ny generalsekretær.
Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
Peter Horne Zartsdahl kommer fra en fireårig udstationering for Udenrigsministeriet, hvor han ledte en international rådgiverstab i Nairobi med projekter i ti lande på Afrikas Horn.
Tidligere har Peter været ansat for FN i Sydsudan, med ansvar for national koordination af civil assistance, og som forsker i EU’s fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik i Afrika.
”Med et indgående kendskab til internationalt udviklingsarbejde, teknisk kapacitetsopbygning og rådgivning, er Peter en kæmpe gevinst for IUG. Vi har et stærkt fundament, men vil gerne eksekvere endnu mere på vores strategi," udtaler næstformand for Ingeniører Uden Grænser, Erland Stubkjær Christensen.
Ingeniører Uden Grænser er en teknisk-humanitær organisation af frivillige og medlemmer med tekniske kompetencer, der leverer humanitær hjælp i det globale syd. Organisationen blev oprettet i Danmark i 2001.
Den nye generalsekretær er uddannet i global politik fra Roskilde Universitet og har en kandidat i afrikastudier fra Københavns Universitet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger


































