Integration i Danmark er en hjemløs succes

2. december 2021 kl. 05.00
For under to uger siden opfordrede integrationsminister Mattias Tesfaye (S) i avisen Politiken danskerne til at melde sig som frivillige til at støtte evakuerede afghanere i Danmark. Altså tage aktivt del i civilsamfundet.
Men ellers er der påfaldende stille, når det gælder om at anerkende selvsamme civilsamfund for de seneste års store forbedringer på forskellige områder af integrationen.
Et af problemerne er, at indsatserne ofte er finansieret med midlertidige bevillinger, og det er svært at vide, hvilken effekt, de ordninger har
Karen Breidahl
Lektor ved Institut for Politik og Samfund Aalborg Universitet
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Foreningsleder: Giv alle danskere fri på grundlovsdag
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
























