Jury udvides så flere provinsforestillinger kan besøges
For at tilgodese alle genrer og repræsentere hele Danmark har Bikubenfonden besluttet at udvide Reumert-juryen. Det skriver mynewsdesk.
Hvert år er der over 400 professionelle premierer på scenekunstområdet i Danmark, og for landets største scenekunstpris er det ambitionen, at Reumert-juryen aflægger besøg hos så mange af landets teatre som muligt og ser minimum 90% af landets forestillinger.
Det er med begrundelse i, at denne ambition har været svær at leve op til, at Bikubenfonden har besluttet at udvide juryen fra 12 til 15 medlemmer. Det betyder blandt andet, at flere forestillinger i provinsen får besøg af et medlem af Reumert-juryen.
De nye medlemmer, der træder ind i juryen er lektor i dramaturgi og Ph.d ved Aarhus Universitet Ida Krøgholt, teateranmelder ved Weekendavisen, journalist og forfatter Nanna Goul samt journalist og forfatter, mag. art. Me Lund. Juryen fungerer i de næste to år, hvorefter Bikubenfonden igen sammensætter en ny jury. Den løbende ændring i juryens sammensætning sker for at sikre dynamik.
Juryen (2016-2018) består nu af:
- Teateranmelder, cand.mag., Anne Middelboe Christensen, Information
- Forfatter & teaterkritiker, Gregers Dirckinck-Holmfeld, Gregersdh.dk
- Kunstnerisk leder, cand.mag., Charlotte Mors, Danseværket
- Teateranmelder, mag.art., Henrik Lyding, Jyllands-Posten
- Skuespiller og projektudvikler, Henning Sprogøe
- Teaterredaktør, cand.mag., Jakob Steen Olsen, Berlingske
- Kulturredaktør, Lene Kryger, Fyens Stiftstidende & Fyns Amts Avis
- Rektor, Ph.d, Mads Thygesen, Den Danske Scenekunstskole
- Teaterredaktør, mag.art., Monna Dithmer, Politiken
- Festivalchef, kunstnerisk leder, Michael Bojesen, Copenhagen Opera Festival
- Ansvarshavende redaktør, Rie Hammer, Teater 1
- Radiovært og programmedarbejder, cand.mag., Tore Leifer, DR
- Lektor i dramaturgi, Ph.d., Ida Krøgholt, Aarhus Universitet
- Teateranmelder, journalist og forfatter, Nanna Goul, Weekendavisen
- Journalist og forfatter, mag. art., Me Lund
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Foreningsleder: Giv alle danskere fri på grundlovsdag
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”

























