Magtanalyse: Sociale aktører spreder sig i tandløse kongeriger

24. august 2017 kl. 04.30
Socialområdet ligger i udkanten af magten i Danmark – og selv de mest centrale aktører på området halter langt bagefter de mest magtfulde organisationer såsom Det Økonomiske Råd, LO og Pension Danmark.
Det viser en ny kortlægning af den socialpolitiske magt, som offentliggøres i dag af analysebureauet Analyse & Tal.
"En hovedpointe er, at socialområdet i Danmark er splittet og langt fra magtens centrum. De sociale organisationer er altså ikke med i de kredse – det vil sige bestyrelser, direktioner, udvalg og så videre – hvor man finder de centrale beslutningstagere," siger partner og projektleder Heidi Sørensen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café

































