Ny bevægelse skal hjælpe unge med at redde verden via sociale medier

Vi er helt med på, at man ikke redder hele verden på et år via sociale medier. Men i en tid, hvor de traditionelle organisationsformer i civilsamfund er i stærk forandring, er det afgørende at finde nye måder at samle folk omkring en sag.
Nanna Bang
Souschef, Tuborgfondet
I Love Global Goals fokuserer på unges muligheder for at agere bæredygtigt inden for fem områder:
- #iVoteGlobalGoals – hvordan du kan bidrage til bæredygtigheden i dine politiske valg
- #iBuyGlobalGoals – er du bæredygtig i de produkter, du køber, og de virksomheder, du støtter?
- #iLiveGlobalGoals – de muligheder, du har for at leve bæredygtigt i hverdagen og på ferier
- #iInvestGlobalGoals – dit potentiale for at tænke bæredygtigt i pensionsopsparing/investeringer
- #iWorkGlobalGoals – dit valg om at bidrage bæredygtigt gennem studie og arbejdsliv.
For nylig kunne FN’s halsbrækkende ambitiøse mål om i 2030 at have udryddet sult, fattigdom, klimaforandringer og global ulighed fejre tre års fødselsdag under den årlige generalforsamling i New York.
En begivenhed, som har affødt mange lovprisende udtalelser verden over. Men som i Danmark også blev fejret ved, at Tuborgfondet annoncerede, at man sprøjter penge i en ny digital bevægelse kaldet “I Love Global Goals”.
Bevægelsen, som bærer akronymet ILGG, er startet af firmaet Hansen & Ersbøll Agenda og har efterfølgende etableret sig som selvstændig forening.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger

































