Ny strategi i Mission Øst: Vil investere i partnerskaber og have mere klimafokus i udviklingsprojekter

Som ny generalsekretær for Mission Øst var organisationens nye strategi noget af det første, som Betina Gollander-Jensen kastede sig over i starten af 2021.
I en verden hvor klimaforandringer får større indflydelse i de fattigste dele af verden, flere mennesker end nogensinde er fordrevet fra deres hjem og covid-19 har gjort eksisterende kriser endnu værre, var hun ikke i tvivl om, at Mission Øst spillede en væsentlig rolle blandt de mange danske udviklings- og nødhjælpsorganisationer.
“Det er stadig vores opgave at lave udvikling og nødhjælp, men verden har forandret sig i løbet af de 30 år, vi har eksisteret, og det er vi nødt til at tage stilling til i vores arbejde, hvis vi vil blive ved med at være relevante,” siger Betina Gollander-Jensen.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Foreningsleder: Giv alle danskere fri på grundlovsdag
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”
























