Lars Dyrskjøt Andersen
Jørgen BjerggaardOverblik: Fra fonde til forskning uge 13
Tarm- og blærekræftsforskere på Aarhus Universitet har i denne uge modtaget bevillinger på i alt 30 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden. Pengene skal bruges til at forske i metoder, der kan forudsige den rigtige behandling til patienter med blærekræft og forbedring af behandling af patienter med tarmkræft
Professor ph.d. Lars Dyrskjøt Andersen og professor Jørgen Bjerggard fra Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital skal forestå forskningen i blærekræft, og de har fået 15 millioner kroner til at udvikle metoder, der skal forudsige den rigtige behandling til patienter med blærekræft. Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
De resterende 15 millioner kroner skal professor ph.d. Claus Lindbjerg Andersen og professor Søren Laurberg fra Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital bruge til at forske i forbedring af behandling af tarmkræft, skriver Aarhus Universitet i en anden pressemeddelelse.
Men det er ikke kun Aarhus Universitets forskere, der er blevet bevilliget forskningskroner, også professor Donald E. Canfield fra Syddansk Universitet har fået næsten 38 millioner kroner fra Villum Fonden. Pengene skal gå til forskning i de første dyrs opståen på jorden, skriver universitetet på deres hjemmeside.
Omtalte personer
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur


























