Om
Trine Ankerstjerne
Trine AnkerstjernePædagogstuderendes Landssammenslutning får ny sekretariatsleder
21. januar 2024 kl. 09.52
Pædagogstuderendes Landssammenslutning (PLS) har fået en ny sekretariatsleder. Det er blevet Trine Ankerstjerne, som kommer fra en stilling som konsulent i Bupl.
Det skriver PLS på Instagram.
Den nye sekretariatsleder tiltrådte tidligere på ugen og er glad for at komme i gang:
"Der ligger spændende opgaver foran mig – rekruttering, intern oprustning, ekstern tydelighed og ikke mindst reform af pædagoguddannelsen! What’s not to like," skriver Trine Ankerstjerne på Linkedin.
Udover konsulentstillingen hos Bupl har Trine Ankerstjerne erfaring som uddannelsesleder på både Københavns Professionshøjskole og Pædagoguddannelsen Roskilde.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Foreningsleder: Giv alle danskere fri på grundlovsdag
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


























