Professor: Skrot frivilligt arbejde hvis det forlænger ledighed

7. marts 2017 kl. 05.55
Fakta
Beskæftigelsesministeriets undersøgelse af dagpengemodtageres frivillige arbejde bør give anledning til dybe panderynker i det frivillig-begejstrede Danmark. Det mener professor Henning Jørgensen, der er arbejdsmarkedsforsker ved Aalborg Universitet.
Talknuserne bag rapporten konkluderer nemlig, at dagpengemodtagere, som arbejder frivilligt i gennemsnit går ledige i 32 uger. Resten af danskerne på dagpenge finder i gennemsnit et arbejde efter 26 uger.
“De her tal er klare og overraskende,” siger Henning Jørgensen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling

































