
Political Festival of Europe skal på formandsjagt, da Stine Bosse her trukket sig fra formandsposten. Bosse bliver dog siddende i festivalens bestyrelse.
Det oplyser arrangørerne i en pressemeddelse.
Det er øjensynligt travlhed, der er skyld i, at Stine Bosse trækker sig.
"I bestyrelsen er vi kede af, at Stine Bosse ikke længere kan afse tiden til at være formand men glade for at hun fortsætter i bestyrelsen, så vi er gået på jagt efter en ny, som kan være med til at fortsætte den gode udvikling, som Stine Bosse har stået i spidsen for i de sidste par år," siger næstformanden for Political Festival of Europe Jane Grøn i forbindelse med Bosses fratrædelse.
Political Festival of Europe blev for første gang afholdt i 2022 i Mariager. Nu har arrangementet fået bevilliget 2.797.000 kroner af Mariagerfjord Byråd til understøttelse af festivalens afholdelse i 2023.
Udmeldingen kommer ikke længe efter, at Stine Bosse ligeså trak sig som formand for Europabevægelsen.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur


























