Om Heidie Graversen
Ole Christian Madsen
Ole Christian MadsenTrygfonden støtter projekter, der styrker mental sundhed i udsatte grupper
9. marts 2021 kl. 09.30
Den mentale sundhed og trivsel er hårdt ramt med nedlukning, isolation, ensomhed og frygt. Det rammer alle, men især de udvalgte grupper som i forvejen kan kæmpe med overgangen fra barn til voksen.
Derfor går Trygfondens nye donationer til projekter og forskning, der har til formål at styrke den mentale sundhed, behandling og trivsel hos udvalgte grupper samt at afdække pandemiens både fysiske og psykiske konsekvenser generelt.
Det gælder projekter i Landsforeningen Autisme, Landsforeningen Lænken, Udviklingshæmmedes Landsforbund, samt Børn og Unges Trivsel. Derudover går fondsbevillingerne til forskere på Københavns Professionshøjskole og Statens Institut for Folkesundhed til at undersøge mental sundhed og behandling.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
































