29. januar 2018 kl. 14.30
Kim Ruberg kan tilføje en ny titel som formand for foreningen Danmark på Vippen til sit CV. Ud over sin nye titel som formand, så er han til daglig adm. direktør for kommunkationsbureauet Jøp, Ove & Myrthu.
Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
Kim Ruberg var med til at stifte Danmark på Vippen i 2014 og har siden da været næstformand i foreningen. Han afløser nu den afgående formand, advokat Jakob Fastrup, i rollen som formand.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling

































