Ukraine beder Danmark om at åbne showroom, hvor de kan sælge våben til hele verden

KIYV – Den danske hjælp til Ukraine er allerede enorm og blandt de mest omfattende i Europa. Nu beder Ukraine Danmark om at tage et nyt skridt i samarbejdet.
På møder mellem ukrainske og danske ministre i den seneste uge har Ukraine foreslået, at Danmark åbner et fysisk showroom, hvor Ukraine kan sælge deres våben og anden teknologi til andre lande.
Efter et møde med erhvervsminister Morten Bødskov (S), skrev den ukrainske forsvarsminister Denys Shmyhal, at han havde luftet tanken om ”et demonstrationscenter i Danmark, hvor ukrainske sikkerhedsløsninger vil blive præsenteret”.Jeg synes, det er helt rigtigt, at ukrainerne sætter fokus på at eksportere forsvarsindustri og – teknologi til andre lande
Morten Bødskov (S)
Erhvervsminister
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Christopher Arzrouni: Ny bog har fat i central pointe om lobbyisme. Men den bliver desværre ikke foldet ud
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café

































