
Der er kommet skred i Europas nye regler for ligestilling mellem kvinder og mænd

Lidt af en milepæl i europæisk lovgivning om ligestilling blev nået, da EU-landenes regeringer i denne uge nåede til enighed om nye regler for repræsentationen af kvinder i bestyrelser.
Det nye direktiv vil betyde, at store europæiske virksomheder fra 2027 vil være tvunget til at sikre mindst 40 procent deltagelse af kvinder i deres bestyrelser. Regelsættet har været så kontroversielt, at forslaget tog 10 år at vedtage.
”Det er ærgerligt, at der skulle gå så mange år,” siger europaparlamentarikeren Kira Marie Peter-Hansen (SF), som gæster denne uges europæiske podcast i anledning af flere vigtige udviklinger på ligestillingsområdet i EU.
Danmark har været et af de lande, der strittede imod, at EU skulle blande sig for meget ved at begynde at lovgive om ligestilling. Men nu har Danmark, Tyskland og flere andre lande ændret holdning – og heldigvis, siger SF’eren:
”Vi har brug for at ændre nogle strukturer. For mig er det mindre vigtigt, om det er EU eller Danmark. Rigtig mange virksomheder er jo globale, så det giver god mening med europæiske regler.”
Kira Marie Peter-Hansen præsenterede også torsdag Europa-Parlamentets position på et andet nyt EU-forslag, der lægger op til regler om mere åbenhed om lønninger i erhvervslivet, som skal give kvinder bedre mulighed for at opnå ligeløn.
Bliv klogere på EU’s nye ligestillingsregler og -forslag i ugens udsendelse fra Bruxelles, hvor Altingets EU-redaktør Rikke Albrechtsen og podcastvært Thomas Lauritzen også fortæller om en ny europæisk klimatold og om den seneste bølge af sanktioner mod Rusland på grund af krigen mod Ukraine.
Kan Europa gennemføre den grønne omstilling i en situation, hvor der både er pandemi og krig på vores kontinent? Lyt med.

Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet






















